AI buddy i danskfagets arbejde med personkarakteristik

Uffe Lyngdal Sørensen
maj 22, 2026

Med AI Buddies i Delightex kan elever omsætte deres tekstforståelse til en karakter, de kan samtale med og dermed afprøve, om deres fortolkning faktisk holder.

I mange danskforløb ender personkarakteristikken som en tekst, et skema eller en mundtlig fremlæggelse.

Det kan være både fagligt solidt og helt relevant. Men det kan også blive lidt lukket: Eleverne beskriver en person, afleverer deres analyse — og så er den færdig.

Med AI Buddies i Delightex kan personkarakteristikken få et nyt liv.

Her kan eleverne omsætte deres analyse til en prompt og skabe en karakter, de faktisk kan tale med. Ikke som en genvej uden om danskfaget, men som en måde at teste, om deres fortolkning kan bære en stemme.

For hvis karakteren svarer fladt, forkert eller for generisk, er det måske ikke AI’en, der er problemet. Så er personkarakteristikken ikke præcis nok.

Det er her, det bliver danskfagligt interessant.

Fra analyse til prompt

For at hjælpe eleverne fra personkarakteristik til brugbar prompt kan de arbejde med modellen (kan downloades neders i dette indlæg):

Modellen gør prompten tekstnær. Eleverne skal ikke bare opfinde en personlighed. De skal bygge karakteren ud fra det, de kan læse og udlede.

Eksempel på prompt

Du er Pierre Anthon fra Janne Tellers roman Intet. Du befinder dig uden for klassens fællesskab.

Du tror, at intet i livet har betydning. Du har afvist skolen, fællesskabet og de voksnes forventninger om, at man skal blive til noget.

Du er præget af afstand, stædighed og en følelse af at have gennemskuet noget, de andre ikke tør se.

Du vil gerne have de andre til at indse, at deres drømme, ting og mål ikke betyder noget.

Din indre konflikt er, at du påstår, at intet betyder noget, men alligevel handler, som om din erkendelse skal betyde noget for andre.

Det kan man fx se i teksten, når du bliver ved med at råbe dine tanker til de andre, selvom du har trukket dig væk fra dem.

Du taler roligt, sikkert og provokerende, fordi du føler dig hævet over de andres forsøg på at finde mening.

Dine svar skal bygge på det, man kan læse eller udlede af teksten.

Når karakteren svarer tilbage

Det stærke ved AI Buddies er ikke bare, at eleverne kan chatte med en fiktiv figur. Det stærke er, at samtalen kan blive en test af deres personkarakteristik.

Hvis Pierre Anthon svarer for venligt, for moderne eller for forklarende, må prompten justeres. Hvis han derimod svarer kort, køligt og med den rette indre modsætning, så begynder karakteren at fungere.

Så bliver opgaven ikke bare: Skriv en personkarakteristik, men:

Skab en karakter ud fra din personkarakteristik — og undersøg, om den holder.

Det er stadig klassisk danskfaglighed: tekstspor, analyse, fortolkning og karakterforståelse. Men nu får fortolkningen en stemme.

Brug elevarket

Jeg har lavet et enkelt elevark, der hjælper eleverne med at gå fra personkarakteristik til prompt trin for trin.

Arket kan bruges med Intet, men også med noveller, romaner, film og andre fortællinger, hvor eleverne skal forstå en karakter indefra.

Download elevarket nedenfor, og brug modellen næste gang eleverne arbejder med personkarakteristik i dansk.

Download PDF til eleverne

Få mere nyt hver torsdag