Book Creator er kommet til iPad i Skoletube app`en

af 1 Kommentar

Så er den endelig kommet: Book Creator til Skoletube app`en.  Opdater din Skoletube app og nyd godt af Book Creator, som nu er en del af dine værktøjer på Skoletube.

I den korte video herover kan du få en kort gennemgang af, hvordan Book Creator virker direkte fra Skoletube app`en på din iPad. Med Skoletube får du den fulde version af Book Creator. Du kan logge ind med uni-login, og du kan dele dine kreationer direkte på Skoletube.

 

Del direkte til Skoletube og bibehold interaktiviteten

Når du deler til Skoletube, så har vi også sørget for, at din bog forbliver interaktiv og komplet med dine videoer, billeder, lyde m.m. Så kan du nemlig nøjes med at sende linket til din produktion, og den kan så afspilles, som du har tænkt den –  uanset hvilket device modtageren sidder med.

Hvordan man deler på direkte til Skoletube, det kan du se et lille klip om lige her:

Vi har selvfølgelig dokumenteret alt om Book Creator værktøjet ovre på vores Skoletubeguide. 

De mange lærerige videovejledninger har vi inddelt  i 2 sektioner – en sektion om Book creator på computer (i chromebrowser) og en sektion om Book Creator på ipad. Alle vejledningerne og tilhørende didaktiske inspirationsindlæg kan du finde ved at klikke her

1 Kommentar

  1. Mads

    Jeg vil bruge Book Creator direkte fra skoletube appen på iPad. I skoletubeguiden vises at man logger ind trykker på + nederst i højre hjørne. På filmen dukker så ikonet for skoletube op, men det gør det ikke på min iPad. Derfor kan jeg ikke åbne Book Creator her.
    Hvis jeg åbner Booke Creator inde i skoletubeappen ellers, får jeg besked om at den kun kan åbnes i en Crook browser. Men det var jo ikke det jeg ville.
    Hvordan løser jeg det problem?
    Vh Mads