Masterclass med WeVideo

Film, fortælling og fantasi
Introduktion
Velkommen til temasiden Masterclass med WeVideo.
Ved hjælp af fem enkle greb i WeVideo kan alle lære at lave eventyrlige rejser og fantasifulde fortællinger – med både plads til leg og faglighed.
På siden her finder du derfor afsnittet Videoskolen, som præsenterer jer for de fem greb, som I skal kunne, og afsnittet med Eksempler, der viser hvordan I kan give fantasien og fortællingen vinger.
Rigtig god fornøjelse.
Velkommen til
Videoskolen
Det hedder jo Masterclass med WeVideo, og det er fordi, at vi forudsætter, at du kender til WeVideo og har styr på de mest basale færdigheder i programmet. Er du i tvivl, så kast et blik på afsnittet Kom godt i gang, og de øvrige videovejledninger om WeVideo på computeren.
Så du ved hvordan man henter indhold ind og redigerer det, hvordan man lægger speak på, opretter og bruger flere lag og så videre. Det er grundlaget for at I kan få fornøjelse af dette indhold.
Måske kender du derudover også de fem greb, som vi præsenterer herunder.
Det er 1. at du kan skalere et klip, 2. flytte det, 3. zoome, 4. bruge green screen og 5. at du kan fade et spor.
I filmen herunder kan du se hvordan disse greb omsættes.

Skalér

Lær hvordan du nemt kan tilpasse størrelse og placering.

Flyt fra a til b

Lær hvordan du kan styre at noget flytter sig fra a til b og hvordan du kan styre at flere ting kan flyttes synkront.

Zoom

Lær hvordan du kan zoome i en scene og samtidig sikre dig at alle elementer bevæger sig og forstørres synkront.

Green screen

Lær hvordan du fritlægger film optaget foran en green screen.

Fade video

Har du kontrol over hvor meget et lag skal ses, har du mulighed for selv at bestemme hvornår et billede eller et filmklip skal være en del af handlingen.

Tip til bevægelser

Se denne film og lær hvordan du meget præcist kan styre hvornår og hvor længe en bevægelse skal finde sted.
Alverdens
Eksempler
I resten af dette tema, vil du møde forskellige eksempler på, hvordan vi kan anvende de fem greb til at flytte vores fortælling over i nye rammer.
Herunder kan du se en oversigt over hvilke greb, der er benyttet til hvert eksempel.
 
Så velkommen til eksempler på hvordan du kan lave dit eget rumskib, ubåd, luftballon eller mikrokosmos med en telefon og WeVideo på Skoletube.

Luftballon, Rumskib, Ubåd, Flyvemaskine, Kaffetyven, Røntgofonen, Mikrokosmos, se også ideen til at lave drejebog med en legomodel, eller lave film med Fortnite
 
 

Kaffetyv

Ide: Brug grønt klæde foran personen. I filmen herover sidder jeg bag en sofa, som har fået det grønne klæde over sig. For at kaffekoppen ikke skal vælte har jeg sat en lille kasse i sofaen, som giver koppen et underlag at stå på.
Du skal bruge: Grønt klæde og en telefon på stativ. Derudover kan det være en fordel, at have en app til at beskære din optagelse. Skoletube appen til at flytte optagelsen, samt WeVideo.
Evaluering: Kaffetyven er en af de film, der er rigtig sjov at lave, og som giver en god effekt. Det kan være en forøvelse til at arbejde med at bygge effekter op i flere lag, og til at gøre klar til at arbejde med green screen på fx borde og stole.

Titanernes kamp

Ide: Brug grønt klæde rundt om dit ansigt.
Du skal bruge: Jeg vil foreslå at I klipper et hul til hovedet i et grønt klæde. Sæt det derefter på en ramme, og hæng rammen op. Se hvordan I laver denne ramme.
Brug evt. en app til at beskære din optagelse. Skoletube appen til at flytte optagelsen, samt WeVideo til at lave filmen færdig.
Evaluering: Den talende i værket ( i dette tilfælde Titanernes Kamp og Frihedskæmperen) er en af de film, der er rigtig sjov at lave, og som giver en god effekt. Det kan være en forøvelse til at arbejde med at bygge effekter op i flere lag. Men også at tænke sig ind i et miljø, bruge stativ, stå stille i optagelsen og mange andre nyttige ting.
 

Frihedskæmperen

Link til Titaneren og link til Frihedskæmperen.
Videovejledninger: Se hvordan du fritlægger en hat, hvordan du fritlægger et ansigt og hvordan du kan lave en portrætfilm.
Jeg bruger Pixlr.com til at redigere billeder med.

Hologrammer

Ide: Lav en film, der kan ses på en telefon eller tablet som et hologram.
Du skal bruge: Din telefon. Jeg vil anbefale grønt klæde. Brug evt en app til at beskære optagelsen, hvis den er lidt grimt i kanterne. Derefter Skoletube appen til at flytte optagelsen, samt WeVideo til at lave filmen færdig.
Sådan gør du: Det er ganske enkelt og logisk, men samtidig også en øvelse, der kræver at man ved hvad man gør. Se videovejledningen.
Filer: Hent Grafik til at lave hologrammer med her.
Evaluering: Hologrammer er lidt krævende og lave og selve filmen er kun noget værd, hvis man har mulighed for at opleve effekten på en skærm efterfølgende. Men hvis man har en tablet og en refleks-skærm monteret, er der ingen tvivl om at det også har en god wauw-effekt på eleverne. Refleks-skærmen kan man lave selv med lidt fingersnilde, men jeg har også set dem til salg forskellige steder (sidst set i Eksperimentariets shop – se den her).

Ubåd

Ide: Lav en rejse under vandet ved hjælp af green screen.
Med muligheden for at rejse ned under havets overflade, kan vi direkte beskrive og fortælle om hvad man kan se. Vi udfordrer vores marinebiologiske viden, mens vi leger.
Med lidt hjælp fra en hovedcomputer, kan du i øvrigt have al den viden, du drømmer om med ned på jeres ekspeditioner. Se selv.
Evaluering: Ubåden kræver ligesom fx luftballonen noget grafik, som man skal bygge sin båd op med. Men jeg vil sige at det er en nemmere opgave, ganske enkelt fordi alle optagelser i en ubåd foregår vandret både af skuespillere, af omgivelser og af interiør. Så der er ikke problemer på samme måde med vinklerne.
Filer: Link til ubåds-filerne
For at scenerne fungerer, kan der være noget med lyden, som man vil overveje. Fx kan scener, hvor vi ser i periskop bruges til at lave voice-over.

Luftballon

Ide: Tag green screen og gør dig selv til rejsende i en luftballon. Læs flere tanker her.
Filer: Du kan hente mine projektfiler her.
Evaluering: Luftballonen er ikke det bedste projekt jeg har kastet mig ud i.Der er simpelthen for mange faldgruber, som eleverne skal være opmærksomme på. Fx kræver en overbevisende kombination af green screen optagelser, der sættes sammen med fritlagte luftballoner og som igen sættes ind i en baggrund, at vinklerne passer sammen.
Et andet problem er hastigheden som filmoptagelser bevæger sig med i forhold til den illusion vi vil skabe af at svæve. Her kan det være en fordel at bruge billeder med en Ken Burns effekt, men omvendt, så fanger øjet hurtigt hvis biler eller vandfald står stille. Du kan redde meget ved at bruge slow motion.
Lad os gennemgå kameravinklerne:
Frøspektiv: Har du et frøperspektiv på eleven, og på luftballonen, så er der som regel ikke andet end himmel at se. Det kan godt fungere.
Normalperspektiv: Her kan du vælge kun at have eleverne til at filme at de peger. Dermed bliver filmens vinkel at vi selv står i kurven. Her har man så mulighed for at smide kurven væk og nøjes med selve filmoptagelsen.
Fugleperspektiv: Hvis vi er i kurven kan eleverne igen gå efter at filme deres arme og på den måde pege, som stod vi sammen i kurven. Et tip er at eleverne skal pege væk fra kroppen og ikke krydse ind foran kroppen. Det gør det nemmere at få en god optagelse.

Flyverfilm

Ide. Leg at du er pilot i en gammel flyvemaskine.
Projektfiler: Flyvemaskine (CC0) fra Pixabay er det eneste jeg har anvendt.
Evaluering: Jeg tænker lige nu mest flyvemaskinen som en god øvelse inden man går i rumskibe eller ubåde. Man lærer at skalere, flytte og animere (Ken Burns) når man skal lave en lille flyvetur. Det er de tre grundlæggende greb som man får brug for, når man skal lave arbejde med disse fortællinger.

Rumskib

Ide: Lav en rejse ud i rummet, ud i nye ukendte galakser.
Rummet er fuld af muligheder og fantastiske opfindelser.
Til at støtte rumrejsen har vi flere ting at trække på. Fx teleporteringer, holodæk, videohilsner fra fjerne galakser, masser af videoklip i WeVideos stjernebibliotek, samt apps som Snapchat, Messenger og MSQRD. Det er apps, der har videofiltre, der gør det muligt, at vi kan lave nye ansigter. De nye ansigter kan fx tilhøre ukendte civilisationer. (Da videofiltret kun virker på en bestemt afstand og i en begrænset tid, er det bedst at bruge til videohilsner og den slags).
Det skal I kunne: Rumskibet kræver, at eleverne behersker nogle grundlæggende videofærdigheder: optag med stativ, optag med grønt klæde, udgiv optagelse til Skoletube via appen, kunne skalere, flytte og animere videoklip, green screen, stjernebiblioteket.
Se også i afsnittet Videoskolen hvordan man laver de basale rum-redigeringer.

Hvor den første film brugte appen MSQRD, til at lave rumhjelmen og de forskellige “gæster” i filmen, er filmen herover et sammenklip af “personer” man kan møde i messenger og snapchat.

Teleportering

Teleportering er en af de sjoveste og nemmeste funktioner, når I vil rejse ud i rummet. I filmen herover gennemgår vi hvordan du laver den perfekte teleportering. Se også hvordan man kan teleportere med green screen.
 

Røntgen

Ide: Leg at du kan tage røntgenbilleder med din telefon.
Sådan gør du: Har du en telefon eller et hvilket som helst andet stykke isenkram, der kan overbevise seeren om, at her er noget teknik, så kan du ved hjælp af et grønt skærmbillede / et grønt stykke karton / klistermærke, på telefonen, lave en film hvor der efterfølgende er hul igennem de steder, hvor telefonen bevæger sig.
På en iPhone /iPad er der mulighed for at tage et billede mens du filmer. Det kan være en god ide, så kan du bruge det billede som det lag man kan kigge ned til. Billedet kan du så efterfølgende invertere eller gøre sygt på andre måder – og vupti nu har du en røntgen-telefon = røntgofon.
Evaluering: Røntgen er jo snyd og bedrag, men det kan måske alligevel bruges af og til, til at fortælle om hvad der ligger bag eller under det synlige lag.
Film: Teaser samt en løgnefilm (film 1) og tip til at tage billede mens du filmer (film 2)

Mikroputterne

Ide: Hvad sker der hvis man bliver til en miniput?
Det er spørgsmålet i dette afsnit.
Sådan gør du: Hvis en person skal være lille kan det være nødvendigt at vi kigger ned på vedkommende – det betyder høj placering af kamera og grønt klæde på jorden. Hvis vi vil filme en miniput bagfra, betyder det kamera nede ved jorden og grønt klæde højt
 
Evaluering: Hvis man laver modeller i Lego, pap eller andre materialer, kan det være super skægt at hoppe ind i sin model på denne måde. Hvis du vil blande store og små personer, som i Boksen, så skal I være meget omhyggelige med kameravinkler. Jeg havde fx filmet mig som miniput ved at lægge kameraet oppe i en tagrende.
Film: Link til eksemplet Boksen og Link til eksemplet Byen Vågner

Fortnite

Ide: Hvad sker der hvis man leger med et computerspil?
Der er mange computerspil, som kan være sjove at kunne manipulere med. Filmen herover er lavet med green screen kombineret med en skærmoptagelse i Fortnite.
Fortnite er utroligt populært, så hvorfor ikke også prøve at lege med at lave film med programmet. Som inspiration, kan man fx se disse film på YouTube. Ps. Hvis man spiller i Playground skal man bruge en skærmoptager. Spiller man derimod i en battle kan man finde replays i spillets hovedmenu. Det er ret fedt.
Se også denne film, hvor vi laver Minecraft i virkeligheden.

Model til drejebog

Her er et bud på hvordan man kan bruge modeller som et redskab til at forberede sine optagelser og få lavet noter til en god drejebog.
Hvorfor? Der er mange optagelser foran det grønne klæde, som mislykkes fordi man ikke kender det sted man skal sættes ind i, godt nok. Det kan en model hjælpe med at forberede eleven på. (Kort film viser modellen i brug)

Drejebog med Book Creator

Sammen med modellerne I bygger, kan det måske også være en fordel for jer at bruge Book Creator. Vi har lavet en skabelon (link kommer), som I kan bruge til at støtte opgaven.

Kolofon

Tekst, vejledninger og eksempler er alle produceret af LærIT, og udgivet under Creative Commons licensen cc:by.
Det betyder, at du i ordets bedste forstand, må bruge indholdet frit, når blot du krediterer ophavet med “Masterclass med WeVideo cc:by LærIT”.
 

Masterclass-kurser

Er du interesseret i at lave en pædagogisk dag med fokus på eventyrlige rammer og snedige fortællegreb, så kontakt os.