Musiktjenesten Apollo Music integreret på Skoletube

af

Pressemeddelelse 03/01 2020

 

Danske skolebørn skal med på beatet

 Et nyt samarbejde mellem musiktjenesten Apollo Music og den digitale læringsplatform Skoletube skal øge danske skolebørns begejstring for arbejde med i digitale produktioner.

Apollo Music, der står bag musikbiblioteket findthetune.com, lancerer nu et samarbejde med platformen for digitale læringsværktøjer, Skoletube, hvor de åbner deres professionelle musikbibliotek op. Dermed kan alle danske skolebørn, der bruger Skoletube, få adgang til deres enorme arkiv med musik og lydeffekter.

“Fremtiden er digital, og det er vigtigt, at vores skolebørn allerede tidligt får interesse for det område. Den interesse skaber vi blandt andet ved at give dem nogle professionelle værktøjer, som er meget sjovere at arbejde med,“ forklarer Kim Ryvig-Jensen, der er music supervisor hos Apollo Music.

Med www.findthetune.com på www.skoletube.dk får eleverne således adgang til verdens bedste produktionsmusik repræsenteret ved Warner Chappell. Samtidig får de adgang til et af verdens mest anerkendte vintage arkiver i form af DeWolf. Biblioteket rummer mere end 600.000 tracks og 250.000 lydeffekter, som kan støtte børnene i deres uddannelsesrejse.

Skoletube er en platform, der samler 20 forskellige digitale læringsværktøjer. Blandt meget andet kan børnene lave deres egne videoer. Tjenesten bliver brugt af over 90 % af de danske folkeskoler samt en række privat- og friskoler, og dermed er over 600.000 danske skolebørn brugere af tjenesten, og med dette samarbejde bliver Apollo Music i fremtiden således Danmarks største professionelle musikudbyder til digitale produktioner målt på antal brugere.

 

Stifteren af Skoletube, Marcus Bennick, er meget begejstret for samarbejdet:

“Ofte undervurderer vi den effekt, musikken har i videoproduktion. Især gysergenren er populær hos børnene, når de laver deres egne animationsfilm, og her betyder adgangen til findthetune.com rigtig meget i forhold til de resultater, de unge kan skabe med værktøjerne i Skoletube. Vigtigst er, at det er gnidningsfrit. Når eleverne logger på Skoletube, har de med ét login adgang til alle tjenesterne, og det interagerer fuldstændig med musikbiblioteket på findthetune.com,” forklarer Marcus.

 

Samarbejdet fungerer således, at brugerne af Skoletube frit kan tilgå musikbiblioteket og hente al den musik og de lydeffekter, de skal bruge i deres arbejde. Systemet er et lukket univers, så det er for eksempel ikke muligt at dele videoerne på Youtube.

 

“Det gør det lettere for os at håndtere i forhold til ophavsrettigheder til komponister, musikere og pladeselskaber. Og vi indgår ikke i det her samarbejde af økonomiske årsager. Tværtimod. Vi investerer til gengæld i en hel generation, som gerne skal have de bedste forudsætninger for at skabe sig en karriere det, der er et af fremtidens store vækstområder,” fortæller Kim Ryvig-Jensen.

 

De danske skolebørn kan allerede nu få adgang til den store musikplatform findthetune via www.skoletube.dk

 

Om Apollo Music/www.findthetune.com

Apollo Music står bag www.findthetune.com hvorfra der er adgang til noget af verdens bedste produktionsmusik repræsenteret ved Warner Chappel samt vintagearkivet DeWolf. Biblioteket rummer mere end 600.000 tracks og 250.000 lydeffekter

 

Om Skoletube

Skoletube er en platform, der giver skoleelever adgang til at skabe og producere i 22 af verdens med anerkendte værktøjer. Skoletube giver ubegrænset plads på deres danske servere, hvorfra eleven let kan dele deres arbejde med læreren, klassekammerater og forældre. Der er adgang til platformen med UNI-Login. Mere end 90 % af de danske folkeskoler og dermed over 600.000 danske børn bruger Skoletube.